Leading Manufacturer of combined rotary creaser slotter machine, combined rotary creaser slotter machine rs4 and four bar rotary cutting machine from Faridabad.
₹ 651000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Chain Feeding |
| Driven Type | Electric |
| Max Sheet Width | 1800 mm |
| Max Sheet Length | 2200 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Rainbow |
| Material | Mild Steel |
| Power | 5 kW |
| Voltage | 220V |
| Reamer Plate Diameter | 400 mm |
| Board Area | 1400 x 2400 mm |
| Slot Width | 120 mm |
| Slot Speed | 65 pieces/min |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 751000 / Piece Get Latest Price
| Application | Corrugated Board |
| Driven Type | Electric |
| Size | 12 Inch |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Max Work Size | 75 in |
| Brand | Rainbow |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Iron |
| Power | 3 HP |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 310000 / Piece Get Latest Price
| Working Width | 1400 mm |
| Max Sheet Size | 1400×2000 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 15 ton/day |
| Power Source | Electric |
| Brand/Make | Rainbow |
| Motor Power | 3 HP |
| Usage/Application | Four Bar Rotary Cutting |
| Speed | 35Mtr/Min |
| Phase | Single Phase |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220 V |
Manoj Alok (CEO)
Rainbow Industries
Plot No - 56, Nangla Gujran, Saroorpur Industrial Area
Faridabad - 121004, Haryana, India