Pioneers in the industry, we offer corrugated sheets making machine, corrugated sheet cutting machine, rainbow carton box making plant, corrugation machine plant, carton box making machine plant and high speed oblique type corrugation machine from India.
₹ 910002 / Piece Get Latest Price
| Working Width | 1400 mm |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Production Speed | 100–120 m/min |
| Manufacture Year | 2024 |
| Flute Type | B Flute |
| Job Thickness | 2mm |
| Max Sheet Width | 600 mm |
| Layer Type | Double Wall |
| Warranty Available | Up to 3 Months |
| Capacity | 5 ton/day |
| Power Consumption | 44 kw |
| Voltage | 220 V |
₹ 1210000 / Piece Get Latest Price
| Cutting Width | 1400 mm |
| Cutting Speed | 80 m/min |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Paper Material | Craft |
| Capacity | 3 Ton/Day |
| Model Name/Number | rainbow |
| Type | semi auto |
| Roll Diameter | 9 Inch |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
₹ 1050000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Board plant |
| Speed (Carton/minute) | 120 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Max Sheet Size | 1400×2400 mm |
| Machine Size | 62 inch |
| Usage | Corrugated box |
| Power Source | Electric |
| Production Speed | 30 sheet/min |
| Capacity | 4 Ton |
| Material | Iron |
| Power | 3 HP |
| Weight | 5 Ton |
₹ 195100 / Piece Get Latest Price
| Plant Type | Semi automatic |
| Types | Ring Heaters |
| Power | 30 kw |
| Working Width | 1600 mm |
| Production Speed | 100 m/min |
| Voltage | 440 V |
| No. of Ply | 3 Ply |
| Heater Material | Iron |
| Usage/Application | Heating |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 2051000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Board plant |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Max Sheet Size | 1400×2400 mm |
| Machine Size | 52 inch |
| Usage | Corrugated box |
| Power Source | Electric |
| Production Speed | 20 sheet/min |
| Capacity | 3 Ton/Day |
| Material | Castig & Iron |
| Power | 44 kW |
| Weight | 5 Ton |
| Brand | Rainbow |
₹ 950000 / Piece Get Latest Price
| Working Width | 1400 mm |
| Production Capacity | 4 Ton/Day |
| Production Speed | 100 m/min |
| Flute Type | C flute |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Carton Box Maker |
| Speed | 35m/Min |
| Hydraulic Reel Stand Hp | 2 HP |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
₹ 1351000 / Piece Get Latest Price
| Working Width | 1400 mm |
| Capacity | 3 Ton/Day |
| Production Speed | 80 m/min |
| Flute Combination | A+B flute |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Carton Box Maker |
| Speed | 35m/Min |
| Hydraulic Reel Stand Hp | 2 HP |
| Heating Load | 33 kW |
₹ 651000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Flexo Printer Slotter |
| Color Output | Two Color |
| Max Sheet Size | 1400×2600 mm |
| Printer Type | Inkjet |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Printing |
| Color Printing | yes |
| Brand | Rainbow |
₹ 291000 / Piece Get Latest Price
| Roll width | 52 inch |
| Machine speed | 50 m/min |
| Roll material | Chrome plated |
| Speed | 250 sheet/hour |
| Brand | Rainbow |
| Capacity | 3 Ton/Day |
| Usage/Application | Ply Making |
| Floor Space | 85 inch |
| Gross Weight | 800 kg |
| Height | 3 foot |
| Power Required | 1/2 HP |
₹ 251000 / Piece Get Latest Price
| Cutting Width | 1800 mm |
| Machine Size (in inches) | 72 |
| Cutting Length | 2500 mm |
| Cutting Speed | 100 m/min |
| Paper Material | Craft |
| Capacity | 3 Ton/Day |
| Cut Length Range | 120 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 2510000 / Piece Get Latest Price
| Max Sheet Size | 1400×2400 mm |
| Type of Machine | Carton Box Making Machine |
| Capacity | 500 pcs/day |
| Printing Colors | 1 Color |
| Machine Type | Chain Feeding |
| Machine Material | Mild Steel |
| Speed | 50 Piece/min |
| Weight | 5 Ton |
| Printing Area | 55"X85" |
| Motor Power | 7.5 kW |
Manoj Alok (CEO)
Rainbow Industries
Plot No - 56, Nangla Gujran, Saroorpur Industrial Area
Faridabad - 121004, Haryana, India