Pioneers in the industry, we offer cardboard box making machinery, fingerless box making machine, carton box making machines, old and refurbished corrugation machine, folder gluer machine and automatic flute laminating machine from India.
₹ 1210000 / Unit Get Latest Price
| Application Type | Industrial |
| Capacity | 15 ton/day |
| Machine Type | Automatic |
| Board Type | Corrugated |
| Ply Count | 7 |
| Production Capacity | 7 Ton |
| Brand | Autopack |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220V |
| Power Consumption | 3 kWh |
| Output | 50 box/min |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
₹ 1651000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Board plant |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Max Sheet Size | 1400×2400 mm |
| Machine Size | 72 inch |
| Usage | Corrugated box |
| Production Speed | 20 sheet/min |
| Brand | Rainbow |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Production Capacity | 450 Boxes/hour |
| Power Consumption | 5 kW |
| Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
₹ 2031000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Corrugation Machine |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Size | 62 inch |
| Power | 7.5 HP |
| Max Production Speed | 100 m/min |
| Brand | Rainbow |
| Production Capacity | 4 Ton/Day |
| Power Consumption | 50 kW |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 3 Phase |
₹ 1210001 / Piece Get Latest Price
| Working Width | 1800 mm |
| Machine Type | Board plant |
| Capacity | 4 Ton/Day |
| Production Speed | 120 m/min |
| Manufacture Year | 2024 |
| Flute Type | A Flute |
| Layer Type | Single Wall |
| Warranty Available | 6–12 Months |
| Usage/Application | Carton Box Maker |
| Speed | 35m/min |
| Hydraulic Reel Stand Hp | 2HP |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
₹ 651000 / Piece Get Latest Price
| Max carton width | 650 mm |
| Machine speed | 200 m/min |
| Carton type | Lock bottom |
| Capacity | 50 Piece/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Carton material | Micro flute |
| Glue system | Cold glue, Hot melt |
| Usage/Application | Side Pasting |
| Dimensions | 1400mm |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
₹ 1251001 / Piece Get Latest Price
| Max Sheet Size | 1300x1100 mm |
| Paper Size | 1450 x 1300 mm |
| Machine Speed | 8000 sheet/hr |
| Feeder Type | Automatic bottom |
| Automation Grade | Automatic |
| Top Sheet Type | Grey board |
| Bottom Sheet Type | 5 ply board |
| Alignment System | Front lay |
| Machine Type | Paper Lamination Machine |
| Number Of Rollers | 3 |
| Brand | Rainbow |
| Usage/Application | Flute Laminator |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220 V |
| Phase | 3 Phase |
₹ 1451000 / Piece Get Latest Price
| Max Sheet Size | 1450x1100 mm |
| Min Sheet Size | 400x400 mm |
| Bottom Sheet Type | 3 ply board |
| Automation Grade | Manual |
| Machine Type | Paper Lamination Machine |
| Number Of Rollers | 1 |
| Laminating Film | gum |
| Laminating Speed | 60pc/ min |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Rainbow |
| Paper Size | 1100x1300 mm |
| Usage/Application | Flute Laminator |
| Weight | 3 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1450000 / Piece Get Latest Price
| Operation Type | Strapping Unit |
| Machine Automation | Semi Automatic |
| Output Capacity | 10–20 boxes/min |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Box Size Range | Up to 400×300×300 mm |
| Sealing Medium | BOPP Tape, Stretch Film |
| Frame Material | Mild Steel |
| Weight | 3 Ton |
| Brand | Rainbow |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 220 V |
| Power | 50 kW |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Roll width | 85 inch |
| Machine speed | 40 m/min |
| Roll count | 4 roll |
| Model Name/Number | hjki |
| Usage/Application | Sheet Pasting |
| Capacity | 200sheet/hour |
| Material | Cast Iron |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Size | all asize |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Phase Type | 3 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Rainbow |
| Country of Origin | Made in India |
Manoj Alok (CEO)
Rainbow Industries
Plot No - 56, Nangla Gujran, Saroorpur Industrial Area
Faridabad - 121004, Haryana, India