Offering you a complete choice of products which include chain feed single colour flexo printer, automatic flexo printing & slotting machine, double color semi auto printer slotter, flexo printer slotter, single color flexo printing machine and straight line carton folder gluer.
₹ 1210001 / Piece Get Latest Price
| Max Web Width | 600 mm |
| Max Operating Speed | 40 m/min |
| Substrate | Corrugated Sheet |
| Feeding Type | Roll To Roll |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Drying Type | IR Heater |
| Ink Type | Water Based |
| Usage/Application | Printing Industry |
| Color Output | Single Color |
| Material | Iron |
| Print Repeat | 200–400 mm |
| Automation Grade | Manual |
| Usage | Carton |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 35 m/min |
| Power Source | Electric |
| Power Consumption W | 3.5 kWh |
| Power Supply Volt Hz | 440 V |
| Maximum Feeding Size | 1400 x 2400mm |
| Minimum Feeding Size | 350 x 650mm |
| Maximum Slotting Depth | 340mm |
| Cardboard Thickness | 7 Ply cardboard |
| Printing Speed | 120 m/min |
| Max Speed | 100 m/min |
₹ 1810001 / Piece Get Latest Price
| Number of Colors | 2 |
| Max Sheet Size | 1400x2400 mm |
| Max Sheet Size (W x L) | 1400x2400 mm |
| Voltage | 380 V |
| Feeding Type | Lead Edge Feeder |
| Max Operating Speed | 60 sheets/min |
| Functions | Printing |
| Usage/Application | Industrial |
| Color Output | Multi Color |
| Power | 7.5 kWh |
| Size | 52 inch |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 100 m/min |
| Speed | 50 m/min |
₹ 1851001 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Semi Automatic |
| Max Sheet Width | 1400 mm |
| Max Sheet Length | 2500 mm |
| Size | 105 Inch |
| Economic Speed | 60Sheet/Min |
| Voltage | 220 V |
| Suitable Sheet | 5 Ply Board |
| Max Slot Depth | 300 mm |
| Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Rainbow |
| Power | 7.5HP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1851001 / Piece Get Latest Price
| Number of Colors | 2 |
| Max Sheet Size | 1400x2400 mm |
| Max Sheet Size (W x L) | 1400x2400 mm |
| Capacity | 120 m/min |
| Economic Speed | 60Sheet/Min |
| Voltage | 7.5 HP |
| Feeding Type | Chain Feeder |
| Max Operating Speed | 80 sheets/min |
| Functions | Slotting |
| Brand | Rainbow |
| Power | 7.5HP |
| Phase | Single Phase |
₹ 1551001 / Piece Get Latest Price
| Number of Colors | 2 |
| Max Sheet Size | 1400x2400 mm |
| Max Sheet Size (W x L) | 1400x2400 mm |
| Capacity | 120 m/min |
| Economic Speed | 1400 RPM |
| Voltage | 220 V |
| Feeding Type | Lead Edge Feeder |
| Max Operating Speed | 80 sheets/min |
| Functions | Slotting |
| Brand | Rainbow |
| Power | 7.5HP |
| Phase | Single Phase |
₹ 451001 / Piece Get Latest Price
| Max Web Width | 800 mm |
| Max Speed | 60 m/min |
| Substrate | Paper, Paper Board |
| Feeding Type | Sheet Fed |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Drying Type | No Dryer |
| Ink Type | Water Based |
| Color Output | Single Color |
| Number Of Colors | 2 |
| Color Printing | Color Printing |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Max Operating Speed | 80 m/min |
| Printing Speed | 100 m/min |
₹ 1251001 / Piece Get Latest Price
| Max carton width | 1100 mm |
| Machine speed | 200 m/min |
| Carton type | Lock bottom |
| Carton ply | 3 ply, Duplex, 7 ply, 5 ply |
| Glue system | Cold glue |
| Capacity | 40 sheet/Min |
| Brand | Rainbow |
| Usage/Application | Side Pasting |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 651001 / Piece Get Latest Price
| Max Web Width | 1000 mm |
| Max Printing Width | 550 mm (21.6 inch) |
| Printing Speed | 50 m/min |
| Substrate | Paper |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Printable Substrates | Paper |
| Brand | Rainbow |
| Usage/Application | Paper |
| Number Of Colors | 2 |
| Color Output | Single Colour |
| Material | Iron |
| Color Printing | Color Printing |
| Max Speed | 100 m/min |
| Max Machine Speed | 120 m/min |
₹ 651001 / Piece Get Latest Price
| Printing Process | Screen |
| Color | 2 Color |
| Max Sheet Size | 1600×2200 mm |
| No Of Colors | 2 Color |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Type | Semi Auto |
| Usage/Application | Printing |
| Board Type | 7 Ply |
| Feeding Type | Chain Feeder |
| Max Board Thickness | 12 mm |
| Belt | Coveryor |
| Paper Feeding Size | 52"X72" |
Manoj Alok (CEO)
Rainbow Industries
Plot No - 56, Nangla Gujran, Saroorpur Industrial Area
Faridabad - 121004, Haryana, India