Leading Manufacturer of automatic folder gluing machine and rainbow cartoning machines from Faridabad.
₹ 2610000 / Piece Get Latest Price
| Carton Type | Straight Line |
| Max Sheet Width | 650 mm |
| Max Speed | 150 m/min |
| Production Capacity | 50 sheet/min |
| Power Consumption | 10 kW |
| Automation Grade | Atomatic |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 60 Hz |
| Power Source | Electricity |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1051000 / Piece Get Latest Price
| Cartoner Orientation | Vertical |
| Speed (Carton/minute) | 120 |
| Machine Automation | Semi Automatic |
| Output Capacity | 80–120 cartons/min |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Closure Type | Tuck In |
| Product Infeed | Automatic |
| Carton Size Range | Up to 200×200×80 mm |
| Capacity | 4 Ton |
| Material | Iron |
| Power | 3 HP |
| Weight | 5 Ton |
| Country of Origin | Made in India |
Manoj Alok (CEO)
Rainbow Industries
Plot No - 56, Nangla Gujran, Saroorpur Industrial Area
Faridabad - 121004, Haryana, India