We are a leading Manufacturer of 5 ply automatic corrugated board making plant, 3 ply automatic board making plant, paper board making machine and platen punching machine from Faridabad, India.
₹ 15100000 / Set Get Latest Price
| Working Width | 1800 mm |
| Production Speed | 120 m/min |
| Number Of Ply | 7 ply |
| No. of Ply | 5 Ply |
| Brand | Rainbow |
| Production Capacity | 15 Ton/Day |
| Power Consumption | 150 kW |
| Number Of Flutes | 2 |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
₹ 15100000 / Set Get Latest Price
| Working Width | 1400 mm |
| Production Speed | 60 m/min |
| Number Of Ply | 5 ply |
| No. of Ply | 7 Ply |
| Brand | Rainbow |
| Production Capacity | 15Ton/Day |
| Power Consumption | 150 kW |
| Number Of Flutes | 2 |
| Design Speed | 100Mtr/Min |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10000000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Automatic |
| Board Type | Corrugated |
| Paper Layer | 5 ply |
| Capacity | 10 ton/day |
| Brand | Rainbow |
| Power | 25 hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Motor Power | 350 kW |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 951001 / Piece Get Latest Price
| Platen Size | 32x45 inch |
| Cutting Pressure | 80 ton |
| Capacity | 800 sheet/min |
| Material | Casting |
| Usage/Application | die cutting |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 440 |
| Brand | Rainbow |
| Power Source | Electric |
Manoj Alok (CEO)
Rainbow Industries
Plot No - 56, Nangla Gujran, Saroorpur Industrial Area
Faridabad - 121004, Haryana, India